Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na złe konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz także w pośpiechu, by pieniądze szybko doszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią więc być niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego działania także chyba powodować za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownika

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niewiele szkodliwe pomyłki, które możemy stworzyć. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a naprawdę zostanie przekazany do właściwej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w numerze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy zaczyna się nowe konto a chce zasilić je tekstem z ważnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt wielka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W współczesnym przypadku problem staje się wiele bardziej ważny. Bank nie płaci za pomyłki klientów w tej materii także umie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W współczesnym fakcie można jedynie zetknąć się z kontrahentem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie jaśniejsza niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W sukcesu zbyt dużych przelewów z chwilą przyszłą ważna w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna odpowiedź była grubsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najpoważniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za mały lub za długi czas cyfr, okienko z artykułem poinformuje o braku, lub przelew nie jest zrobiony i gość z banku zetknie się spośród jego zleceniodawcą.

Błąd w porze cyfr lub czarne ich wejście to szybko nigdy inna sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w toku paru dni roboczych (czas oczekiwania może różnić się w współzależności od regulaminu, w wybranych bankach jest ledwie dzień, w przeciwnych nawet ponad tydzień). Jeżeli jednak błędny numer jest obowiązkowy, to pieniądze trafią na inni rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, a nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co czynić?

Popełniliśmy błąd w numerze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W współzależności z banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – łatwe w mało bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z specjalistą. Nie jednak jest możliwa (szukaj porad w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest dodatkowe, i gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank potrafi nie zgodzić się na cofnięcie przelewu, jeśli w regulaminie jest zapis, że maszyna nie anuluje działań z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi wywiadów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi więc jednak regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Dzieli się te szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), można ją otworzyć. Natomiast jeśli pieniądze poszły już na inne konto, z odcienia naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze oraz czy to w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy uprawniona do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i zetknąć się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Stanowi więc jednak zdecydowanie silna decyzja, nie obowiązek. Na siły zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest cel wykonać zlecenie wspólne z przeznaczonym daniem i zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na siły zasad kodeksu cywilnego, który odpowiada, że „każdy, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej kobiety, jest zobowiązany do wydania pomoce w przyrodzie, i gdy to niezwykłe, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to cel zwrotu pieniędzy (w finale istniałoby więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która pragnie odebrać swój majątek. Absolutnie nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest przecież ścianą zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas wiele kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa technologia jest stosowana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała możliwości oraz potrzebuje zaangażowania pracowników firm. W współzależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Rzeczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Że bank rozpocznie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam również wiele. W współzależności od firm potrafi stanowić to liczba od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę