Po co dentysta zatruwa zęba?

Po co dentysta zatruwa zęba?

23 stycznia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Procedura zatrucia zęba była do niedawna bardzo często wykonywana przy leczeniu kanałowym. Obecnie zatruwanie zęba nie jest wymagane do przeprowadzenia leczenia.

Po co stomatolog zatruwa zęba?

W niektórych sytuacjach zatrucie zęba jest obowiązkowe do wykonania endodoncji. W momencie gdy nerw zakażony jest głównym źródłem bólu, dentysta otwiera komorę zębową oraz dokonuje jego dewitalizacji, czyli potocznie zatrucia. Wprowadzenie specjalnej do komory sprawia ,że nerwy obumierają i jednocześnie niweluje się ból.

Kiedy zatruwa się ząb?

Ząb powinno się zatruć, by pacjent nie odczuwał bólu podczas oczyszczania kanału. W sytuacji, gdy nerw zęba jest już martwy, zatrucie natomiast nie musi być przeprowadzone.

Dewitalizacja to procedura, którą przeprowadza się podczas oczyszczaniu kanału, w momencie kiedy pacjent wciąż czuje ból. Jeżeli znieczulenie nie daje należytych wyników do zęba wprowadzana jest trutka. Takie zatrucie może być przeprowadzone również, gdy pacjent obawia się zwykłego znieczulenia. Często wybierany jest ten sposób zniwelowania bólu u małych dzieci, których zęby potrzebują leczenia kanałowego.

Bezpieczeństwo

Do dewitalizacji zęba używany jest paraformaldehyd. Jest to toksyczna substancja i nieprzyjazna dla organizmu ludzkiego. W przypadku poprawnie wykonanego zabiegu związek chemiczny nie powinien posiadać wpływu na inne części ciała. Jednak w badaniach ,które zostały przeprowadzone na pacjentach obecność tej substancji jest widoczna w węzłach chłonnych, nerkach, płucach oraz mózgu. Zwłaszcza niebezpieczna jest sytuacja, w momencie kiedy trutka ta wypadnie z wnętrza zęba oraz przedostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/

 

Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white

0 0 votes
Daj ocenę