Terapia bazalna Nowe Warpno

Terapia bazalna Nowe Warpno

1 marca, 2019 0 przez Mikołaj Online

Edukacja osób z prawdziwą niepełnosprawnością sprzężoną do dzisiejsza była sprawą marginalizowaną. W bieżących latach można zobaczyć korzystne zmiany w tym rejonie. Powstaje coraz więcej nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i szkół, które mówią na potrzeby rozwojowe tej części dzieci i młodzieży dzięki dobrze dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej i dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Mirosławiec

 

Część uczniów z okazji zdrowotnych nie może tworzyć obowiązku szkolnego na obszarze placówki oświatowej. Wówczas podopieczny objęty jest nauczaniem indywidualnym tworzonym w bloku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą są dzieci wymagające stosowania metod medycznych, tj. dializowane, korzystające zawsze lub czasowo z respiratora lub/i żywienia medycznego z zastosowaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i chcące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a ponadto inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z metod terapii osób z prawdziwą niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój motoryczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny przygotowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej stosowana jest zarówno w pozycji z dziećmi i młodzieżą dotkniętą niepełnosprawnością będącą wynikiem czynników prenatalnych i okołoporodowych, jak również z kobietami odpowiedzialnymi, które wskutek wypadku uległy poważnym uszkodzeniom neurologicznym, a oraz w terapii chorób neurodegeneracyjnych również do prowadzenia kobietom w okresie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Postać z prawdziwą niepełnosprawnością sprzężoną ukazuje się przez ciało, całym sobą. Brak mienia swego ciała, do jakiego mówi już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza zatrudnionego w stan na obrzeżu odpoczynku i chronienia, w którym samoświadomość i myśl tego, co go ogranicza, stopniowo zanika. Funkcjonowanie w takim mieszkanie że sterczeć się codziennością osób z dużymi uszkodzeniami neurologicznymi, natomiast w zysku iść do bierności i apatii. Terapia bazalna działa w doborze prawidłowej prac do czynności i odpoczynku, umożliwia zorganizowanie aktywności naszej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych metod i wymaganie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w terenie realizacji podstawowych funkcji pielęgnacyjnych, modeluje sposób zabawy i przychodzi na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi wiele korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez pewny, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, prowadząc do obniżenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. Toż ogromnie ważna strefa, zważywszy na często występującą u dzieci skoliozę zmierzającą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Mirosławiec

0 0 votes
Daj ocenę